Kablo TV S.S.S.

Kablo TV

  •  Kablo Tv aboneliğimi nasıl başlatabilirim?

Kablo TV aboneliğine başvurmak için  Kablo TV Abonelik yazısına tıkladıktan sonra başvuru formunu doldurmanız yeterlidir. Binanızda şebeke mevcut ise müşteri temsilcilerimiz sizi arayıp gerekli olan işlemlerinizi yapacaklardır.

  • Kablo Tv için aylık ne kadar ödemem gerekir?

Kablo Tv aylık ücret bedeli 9 TL dir. Faturalarınız 2 ayda bir ücretlendirilir ve toplamda 18 TL olarak faturalandırılır.

  • Kablo Tv hizmetimde Nakil, Devir ve İhya için ne kadar ücret öderim?

  NAKİL : 10 TL   DEVİR : Ücretsiz   İHYA : 10.75 TL olarak fatura edilir.

  •  Kablo TV ye abone olduğumda kaç kanal izleyebileceğim?

 Kablo TV de izleyebileceğiniz kanal sayısı 48 ile 60 kadardır. Bölgesel olarak farklılık görülebilir. Çoğu bölgelerde yerel kanallarıda izleyebilirsiniz.

  •  Kablo TV yayınımda oluşan arızaları nereye bildirebilirim?

 Kablo TV yayınınızda ki arızaları 444 0 126 nolu telefona iletebilirsiniz. Şikayetiniz en kısa zamanda çözüme ulaştırılacaktır.

  • Kablo TV şebekesi bulunduğum adreste yok. Şebekenin gelmesi için neler yapabilirim?

 Kablo TV şebekesi belirtmiş olduğunuz adreste yoksa bulunduğunuz ilin Türksat Kablo TV İşletme A.Ş. il müdürlüğüne veya anlaşmalı iş ortaklarına şahsen veya fax ile başvurabilirsiniz. 

  • Kablo TV faturalarımı nereye ödeyebilirim?

Kablo TV faturalarınızı online işlem yapan PTT şubelerine, Türksat iş ortaklarına ve anlaşmalı bankalardan online bankacılık ile ve otomatik ödeme talimatı vererek ödeyebilirsiniz.. Ayrıca online online işlem merkezinden müşteri numaranız ve şifrenizle ödeyebilirsiniz.

  • Kablo TV faturalarımda olan hataları nereye şikayet edebilirim?

Faturalarınızda oluşan problemleri ve şikayetlerinizi Türksat KabloTV A.Ş. İl Müdürlüklerine elden veya fax ile iletebilirsiniz. Şikayetlerinizin çözüme daha kolay ulaşabilmesi için abone numaranız veya müşteri numaranız, iletişim bilgileriniz ve şikayetinizi açıkça belirtmeniz gerekir. Dilekçenizin ekine şikayetinizle ilgili bir belge mevcut ise belgelerin fotokopisinide ekleyerek ulaştırmanız çözümü hızlandıracaktır. 

  • Türksat tan abonesi olduğum hizmetlerle ilgili şikayet, öneri ve isteklerimi nereye iletebilirim?

444 0 126 Çağrı Merkezine, bulunduğunuz ilin Türksat KabloTv işletme A.Ş. il müdürlüğüne ve kablotvbilgi@turksat.com.tr mail adresine mail atarak durmunuzu iletebilirsiniz.

  •  Kablo TV abonesi oldum. Dairemde istediğim her odaya çoklandırabilir miyim?

Kablo TV kurulumu için gelen ekipler ücretsiz olarak bir odanıza kurulum yapabilirler. Uydunet(Kablointernet) abonesi olduysanız ücretsiz olarak bir adet de modeminiz için kurulum yapılır. Birden daha fazla televizyonunuza kurulum talep ederseniz belli bir ücret karşılığında bu işlemi yapabilirler. Ekiplerin iş yoğunluğuna göre kurulum işlemi yapılabilir. Eğer kendiniz çoklandırmak isterseniz kaliteli bölücüler (5-1000 Mhz veya 5-900 Mhz) kullanalarak bu işlemi yapabilirsiniz.